Cmentarze są przestrzeniami, które zajmują w naszej kulturze niezwykle istotne miejsce. To właśnie na nich spoczywają zmarli i tam przychodzimy odwiedzać ich groby. Ostatnie mają zaś do siebie to, że zwykle na każdym z nich zostaje postawiony nagrobek. To ważny obiekt, który nadaje miejscu pochówku szczególny charakter.
Żeby nagrobek dobrze się prezentował i należycie wypełniał swoje funkcje, musi być on wykonany z odpowiednich materiałów. W tej kwestii istnieje kilka wariantów do wyboru. Można zdecydować się albo na tworzywo powstałe wskutek działalności człowieka, jakim jest beton, albo na kamień naturalny. Oczywiście ta druga opcja jest znacznie lepsza. Zarówno ze względów estetycznych, jak i ze względów czysto wytrzymałościowych.
Jeżeli zostanie już podjęta decyzja o tym, że nagrobek zostanie wykonany z kamienia naturalnego, pozostanie jeszcze kwestia dotycząca tego, jaki ma to być kamień. Dwa najpopularniejsze rozwiązania, jeśli chodzi o nagrobki, to marmur oraz granit. Czym się one charakteryzują?
Porównanie marmuru i granitu – dwóch kamieni naturalnych
Marmur jest niewątpliwie rozwiązaniem bardzo estetycznym. Ma on niepowtarzalny charakter, który uczyni nagrobek wysokiej klasy pamiątką. Istnieją jednak również pewne wady marmuru. Jego trwałość nie jest największa, jak to tylko możliwe. Na marmur, który jest zasadniczo miękką skałą, mogą niekorzystnie oddziaływać takie czynniki jak wiatry czy deszcze. W konsekwencji obiekty wykonane z marmuru – w tym nagrobki – są w stanie tracić blask wraz z upływem czasu.
Inaczej niż z marmurem wygląda sprawa z granitem. Materiał ten może nie jest tak zachwycający pod względem estetycznym jak marmur, jednak cechuje się zdecydowanie większą trwałością. Wskutek tego lepiej nadaje się na wzniesienie obiektu postawionego na świeżym powietrzu, jakim jest nagrobek. Jeżeli zaś zostanie odpowiednio obrobiony, może się również atrakcyjnie prezentować. Jest to więc ze wszech stron najlepszy materiał na nagrobek.
Najnowsze komentarze