Wybór nagrobka dla osoby zmarłej nigdy nie jest prostym ani przyjemnym doświadczeniem. Mimo wszystko są sytuacje, że nie mamy innego wyjścia. Pierwsza rzecz, jaką należy zrobić w takiej sytuacji, to dostosowanie się do woli zmarłego oraz wybranego przez niego pochówku. Warto wziąć pod uwagę fakt, że coraz więcej osób bierze pod uwagę kremację. Prochy zmarłego są umieszczane w urnach. Jednak jak one powstają i czym się różnią od pochówku tradycyjnego?

Nagrobek klasyczny a urnowy – jakie są różnice?

Zacznijmy od tego, że nagrobki klasyczne możemy podzielić na ziemne kopane oraz grobowce. W tym wypadku skupiamy się na pomnikach kopanych w ziemi. Charakteryzują się tym, że nagrobki ziemne montuje się na ziemi dzięki zbrojonemu betonowi. Do montażu takiego nagrobku dochodzi kwestia ostatniego pochówku, ponieważ ma to wpływ na stabilność ziemi. Jeżeli grunt nie jest zbyt stabilny, zazwyczaj dodaje się dodatkowe zabezpieczenia, takie jak legary betonowe. W przypadku kolejnego pochówku, taki nagrobek się rozbiera i składa z powrotem. W przypadku nagrobku tradycyjnego możemy wykonać wykończenie wokół pomnika, jednak często musi być to dostosowane do wymogów cmentarzy. Jeżeli dostaniemy zgodę, możemy wykorzystać do wykończenia płyty granitowe płomienne, granitowe czy takie imitujące kostkę.

Można zauważyć na pierwszy rzut oka, że pierwszą rzeczą wyróżniającą nagrobki urnowe jest wielkość. Nagrobki urnowe czy też same urny są niewielkie, więc zajmują znacznie mniejszą powierzchnię, zazwyczaj nie przekraczają wymiarów 60 cm x 100 cm. Łączą tym samym wszystkie cechy tradycyjnych nagrobków. Dodatkowo ich cena będzie zdecydowanie niższa od zwykłych nagrobków. Biorąc pod uwagę estetykę, nagrobek urnowy będzie podobny stylistycznie do tych tradycyjnych. To oznacza tyle, że również w tym wypadku możemy indywidualnie dobierać kamień, dekoracje, jak również umieszczać na nich wieńce, lampiony czy też wazony z kwiatami. Decydując się na taki rodzaj pochówku, nic nie będzie stało na przeszkodzie, by posadzić przed nim kwiaty czy krzewy. Tradycyjne róże czy chryzantemy będą odpowiednim wyborem. Kształt nagrobka w zasadzie również nas nie ogranicza, a zakłady kamieniarskie mają w swoich ofertach wiele gotowych projektów. Tak, jak w przypadku tradycyjnego pochówku, w urnowym również zmieści się więcej niż jedna urna.

Który rodzaj nagrobka wybrać?

Istotną kwestią, od której należy zacząć, jest miejsce na cmentarzu, które mamy do swojej dyspozycji. Inne wymiary będą pod tradycyjny nagrobek ziemny, a inne w przypadku nagrobka urnowego: w przypadku nagrobka ziemnego 190 cm x 90 cm, a przy nagrobku urnowym mówimy o wymiarach 60 cm x 100 cm. Posiadając już wybrane miejsce na cmentarzu i gdy znamy wymiary nagrobku, możemy zaaranżować dalszą część przestrzeni. W tym wypadku możemy zmniejszyć wymiary zewnętrzne pomnika, a dookoła pomnika położyć kostkę brukową czy posadzić roślinność.

Na ile osób wybrać nagrobek?

Wybierając nagrobek, potwierdźmy producentowi czy będzie to nagrobek tradycyjny, czy urnowy. Jest to istotne, ponieważ można tworzyć nagrobki pojedyncze, jak i rodzinne. To właśnie ilość osób będzie miała wpływ na wielkość pomnika, jak również na wielkość tablicy napisowej. Dlatego lepiej wcześniej poinformować producenta czy będzie to nagrobek pojedynczy, podwójny lub na większość ilość osób. Powyżej dwóch to już raczej nie ma znaczenia, ponieważ współczesne trumny stawia się jedna na drugiej, a nie obok siebie. Podobna sytuacja dotyczy nagrobka urnowego.