Kamieniarstwo jest rzemiosłem, które obecnie uprawiane jest rzadziej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Ale nawet postępujący rozwój technologiczny i automatyzacja produkcji czy obróbki kamienia nie spowodują zaniku tej profesji. Specjaliści z branży są cenieni i poszukiwani do realizowania rozmaitych projektów kamieniarskich. Dostarczają nagrobki, płyty na chodniki, podjazdy, schody, wykonują parapety, blaty kuchenne i inne elementy wykończeniowe z kamienia. Ci najbardziej doświadczeni chętnie podejmują się realizowania spersonalizowanych projektów, często wykonywanych na indywidualne zamówienie.

Sprzedaż kamienia

Kiedy szukasz wysokiej jakości kamienia i chcesz porównać różne gatunki, udajesz się do kamieniarza. Dzisiaj w zakładach są sprzedawane różne rodzaje materiałów pozyskiwanych z krajowych lub zagranicznych źródeł. Dawniej to kamieniarz trudnił się wydobywaniem kamienia, dzisiaj raczej pośredniczy w procesie sprzedaży, a w ofercie ma nie tylko granit czy marmur, ale też syntetyki i półsyntetyki. Duży wybór produktów pozwala na dopasowanie materiału do charakteru planowanej inwentyki, jak również dostępnego budżetu.

Produkcja wyrobów z kamienia

U kamieniarza można zamówić wyroby do wykańczania wnętrz, jak również nagrobki. W wybranego rodzaju kamienia powstają m.in.:

  • blaty kuchenne i łazienkowe,
  • parapety,
  • posadzki zewnętrzne i wewnętrzne,
  • schody,
  • elewacje.

Zaletą kupowania tych produktów bezpośrednio u producenta jest fakt, że zamówisz je na konkretny wymiar. Często też możesz liczyć na atrakcyjną cenę.

Pomimo tego, że wyroby z kamienia znajdują szereg zastosowań w branży remontowej oraz budowlanej, nadal najczęściej kojarzone są z przemysłem pogrzebowym. Do kamieniarza udają się osoby, które chcą wznieść pomnik na cmentarzu, przebudować lub odnowić nagrobek. Usługi w tym zakresie są kompleksowe i obejmują nie tylko wykonanie granitowego mauzoleum, ale też:

  • wykonanie napisów metodą tradycyjną (kucie), piaskowania lub składających się z liter: mosiężnych, porcelanowych czy ze stali nierdzewnej,
  • umieszczenie na płycie akcesoriów funeralnych i ceramiki nagrobkowej: wazonów, rzeźb, krzyży, podstawek pod znicze,
  • wyłożenie terenu przy grobowcu kostką granitową lub chodnikową.

Firmy kamieniarskie są także angażowane do wymieniania starych nagrobków na nowe, czyszczenia i konserwacji płyt oraz naprawy uszkodzonych elementów. Zatrudniając większy zespół, kamieniarz może też świadczyć usługi abonamentowe, związane z bieżącym sprzątaniem grobów czy paleniem świec.

Sprawdź: Renowacja nagrobków